2. Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması

Mirasımız Derneği ve Dünya Karikatüristler Birliği (UWC) tarafından "Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması"nın bu yıl ikincisi düzenlenecek.

 

Başvuruları başlayan yarışma kapsamında, karikatüristlerin Kudüs ile alakalı insan hakları, adalet, özgürlük, sevgi, kültür, sosyal hayat, sosyal sorumluluk, barış, şehir hayatı gibi kavramları ve konuları zenginleştirici bir perspektifle işlemesi bekleniyor.

Yarışmayla İsrail işgali altında bulunan Kudüs konusunda farkındalık oluşturulması ve Kudüs'te yaşayan yaklaşık 400 bin Müslüman üzerinde uygulanan ayrımcı politikalar ile Mescid-i Aksa özelinde gerçekleştirilen ibadet özgürlüğü kısıtlamalarına dikkati çekilmesi amaçlanıyor.

Uluslararası kamuoyunu harekete geçirmesi beklenen yarışma, Kudüs bağlamında kültürel miras bilincini, sosyal hayatta kültürel mirasın önemini, kültürel miras çerçevesinde sosyal sorumluluk bilincini, Kudüs'ün kültürel mirasa katkısını ve kültürel hayattaki önemini gündeme getirmeyi hedefliyor.

 

- Birinciye 15 bin lira ödül

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eyüpsultan Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan "2. Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması"nın jürisini, Türkiye'den Ahmet Altay ve Murat Yılmaz'ın yanı sıra Portekiz'den Vasco Gargalo, Fransa'da Shahrokh Heidari, Filistin'den Omayya Joha, Mısır'dan Wesam Khalil ve Suriye'den Yaser Ahmad oluşturuyor.

Yarışma neticesinde birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin ve üçüncüye 7 bin 500 lira ödül verilecek, biner lira değerinde "Mirasımız Derneği Özel Ödülü", "Naci el-Ali Özel Ödülü", "Necmettin Erbakan Özel Ödülü", "II. Abdülhamit Han Özel Ödülü" ve "Selahaddin Eyyubi Özel Ödülü" de sahiplerini bulacak.

Son katılım tarihi 16 Kasım 2018 olarak belirlenen yarışmanın jüri toplantısı 24-25 Kasım'da, ödül töreni ise Aralık ayında yapılacak.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgi için www.kuduscartoon.com adresi ziyaret edilebilir.

1. Uluslararası Weit Heimat Karikatür Yarışması

Almanya’nın Baden Württemberg eyaletinde Türkçe ve Almanca, aylık olarak yayınlanan Welt Heimat Gazetesi kuruluşunun 4. yılına istinaden, uluslararası bir karikatür yarışması düzenliyor. Gazete yayın hayatı süresince özellikle mülteci dramları, savaşlar nedeniyle alt üst olmuş yaşamları, ülkeleri, silahsızlanma, savaş gibi önemli konuları ele almayı bir ilke haline getirmiş ve bu nedenle, geleneksel hale getirilmesi amaçlanan karikatür yarışmasının ilkinin konu başlığı “Savaş ve İnsanlık” olarak belirlenmiştir. Welt Heimat, savaşın acımasızlığını, yıkımları, insan üzerinde bıraktığı tahribatı, mülteciliği ve savaş karşısındaki çaresizliği, silah teknolojisindeki tehlikeli gelişmeleri karikatüristlerin gözüyle bir kez daha ele alarak bu konulara dikkat çekmeyi hedefliyor.

 

Yarışmanın Ödülleri:

1. Ödül: 500 Euro

2. Ödül: 300 Euro

3. Ödül: 150 Euro

5 Adet Mansiyon (çeşitli kuruluşların belirlediği ödüller verilecektir).

 

Yarışmaya son katılım tarihi 20 Ocak 2019.

Detaylı bilgi ve yarışma şartnamesi için:

https://www.weltheimat.com/1-uluslararasi-welt-heimat-karikatuer-yarismasi-basladi/

3. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması

Yeşilay, dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nı düzenliyor.

 

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan yarışma ile bağımlılıklarla mücadelemize dünyanın dört bir yanından karikatür sanatçılarını dahil ederek çizgilerine kattıkları mizah unsuruyla oluşturdukları etkileyici mesajları topluma aktarmayı hedefliyoruz.

 

Yarışmanın Konusu: “Bağımlılıklara Karşı Sporun Önleyici Etkisi”

 

Hareketli yaşamın ve sporun bağımlılık yapıcı maddelerden uzak durulmasında önleyici bir gücü ve etkisi bulunmaktadır. Daha mutlu ve sağlıklı yaşamamız için büyük öneme sahip olan spor ve hareketli yaşam ile bireylerin, toplumun ve gelecek nesillerin bağımlılıklardan uzak kalmasını sağlayabiliriz. Bu yüzden spor ve hareketli yaşamın gücünü ve etkisini siz karikatüristlerin gözünden dünya ve gençler ile paylaşmak istiyoruz. Yarışmamızın ana konusunu “Bağımlılıklara karşı sporun önleyici etkisi” olarak belirledik. Siz değerli karikatüristlerimizin bu konu çerçevesinde başvurmanızı önemle rica ederiz.

 

Büyük Ödül: 15.000 TL (Eserlerin değerlendirilmesi sonucu verilecek büyük ödüldür. Ayrıca plaket verilecektir).

5 kişiye 3500 TL; (Eserlerin değerlendirilmesi sonucu 5 kişiye verilecek başarı ödülüdür). Ayrıca plaket verilecektir.

 

Detaylı bilgi için web sitesi ziyaret edilebilir.

http://cartooncontest.yesilay.org.tr/tr

 

© e-mizah.com 2003-2018 I iletişim: emizahcom@gmail.com